
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Dropout Voltage | 85 mV |
| Min Input Voltage | 900 mV |
| Output Current | 500 mA |
| Output Voltage | 3.6 V |
| Operating Supply Current | 50 µA |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 400 mV |
| Max Output Voltage | 3.6 V |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Voltage Accuracy | 2 % |
| Schedule B | 8542390000 |
| Load Regulation | -0.35 mV |
| Line Regulation | 0.07 mV |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
Stock: 7086
Distributors
pcbx
Unit Price$2.71081
Ext.Price$2.71081
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.71081 | $2.71081 |
| 10 | $2.05062 | $20.50620 |
| 25 | $1.88608 | $47.15200 |
| 50 | $1.79347 | $89.67350 |
| 100 | $1.70540 | $170.54000 |
| 300 | $1.63489 | $490.46700 |
| 500 | $1.56730 | $783.65000 |
